Niepokoje pogodowe nad Wałbrzychem i regionem: czy czeka nas orkan?

Przez najbliższe dni, atmosfera nad Wałbrzychem i okolicą zaostrza się. Zastanawiamy się, jakie warunki pogodowe nas czekają? Dzisiaj, 2 listopada, możemy doświadczyć fenowego wiatru. Specjaliści od klimatu zaalarmowali mieszkańców Wałbrzycha i okolic o silnym wietrze – dla naszego obszaru przewidziana jest pierwsza kategoria zagrożenia, natomiast dla powiatu kłodzkiego już druga. Ryzyko wystąpienia silnego wiatru wynosi 90%. W prognozach czytamy o oczekiwanej średniej prędkości wiatru do 40 km/h, a nawet do 80 km/h w porywach, wiejącego z kierunku południowego.

Ważne daty:
Od 2 listopada 2023 roku, godzina 12:00
Do 3 listopada 2023 roku, godzina 6:00.

Sytuacja może jednak ulec znacznemu pogorszeniu przy nadejściu piątku. Nadchodzi orkan „Ciaran”, który obecnie pustoszy zachodnią Europę – tamtejsze pomiary prędkości wiatru osiągają już około 150 km/h. Ostrzeżenia o najwyższym stopniu niebezpieczeństwa zwiastują prędkości aż do 200 km/h oraz bardzo intensywne opady deszczu.

Kalendarz zagrożeń meteorologicznych dla Wałbrzycha i okolic:
Od czwartku 2 listopada od godziny 7:30 do piątku 3 listopada do godziny 7:30 przewiduje się intensywne opady deszczu.
Od piątku 3 listopada od godziny 7:30 do soboty 4 listopada do godziny 7:30 prognozowane są intensywne opady deszczu. Kategoria zagrożenia: 1.

Na chwilę obecną, silny wiatr nie jest jeszcze widoczny w naszym regionie, jednak sytuacja pogodowa ewoluuje dynamicznie i prognoza może ulec zmianie.