Laureatki Nagrody Pereł Księżnej Daisy: dr Maria Romańska i Aleksandra Siostrzonek

W czasie gali upamiętniającej 151 rocznicę urodzin księżnej Daisy von Pless, odbywającej się w Zamku Książ, wręczono Perły Księżnej Daisy. Nagrodę przyznano dwóm wybitnym kobietom z Wałbrzycha: lekarce hematolog, dr Marii Romańskiej oraz młodej wolontariuszce Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt, Aleksandrze Siostrzonek. Wyróżnienie to przyznawane jest osobom zaangażowanym w działalność charytatywną na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Nagrody wręczyła zwyciężczyniom prezeska Zamku Książ w Wałbrzychu Anna Żabska, wspólnie z zastępcą prezydenta miasta Kacperem Nogajczykiem i hrabianką Felicitas von Hochberg, prawnuczką księżnej Daisy. Dr Maria Romańska to lekarka o wielkim sercu, szeroko znana i szanowana wśród mieszkańców Wałbrzycha. Przez wiele lat pełniła również funkcję przewodniczącej Rady Miejskiej.

Druga laureatka, Aleksandra Siostrzonek, to młoda kobieta o wielkim sercu dla zwierząt. Od ośmiu lat, niezależnie od warunków pogodowych, każdą sobotę poświęca na pomoc w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Wałbrzychu. Wolontariuszka pomaga w pielęgnacji zwierząt, czyszczeniu ich boksów i wyprowadza je na spacery.

Podczas gali wręczenia Perły Księżnej Daisy obecne były również zeszłoroczne laureatki tej nagrody: Henryka Kowalczyk i Amelia Węgiel. Pani Kowalczyk została doceniona za swoje zasługi dla miasta Wałbrzycha poprzez organizację opieki i wsparcia dla chorych na choroby przewlekłe i ich rodzin. Amelia Węgiel, która reprezentowała młodzież w ubiegłym roku, jest liderką wielu inicjatyw społecznych i autorką warsztatów na temat świadomej adopcji zwierząt.

Gala była okazją do posłuchania koncertu Mai Karteczki oraz obejrzenia osobistych pamiątek księżnej Daisy, które po ponad 100 latach wróciły do Zamku Książ. Kapituła przyznająca nagrodę składa się z przedstawicieli Zamku Książ w Wałbrzychu (Anna Żabska), Fundacji Księżnej Daisy von Pless (Mateusz Mykytyszyn) oraz rodziny książęcej Hochberg von Pless (Felicitas von Hochberg).