Bezpieczniej do Zamku Książ? Nowy wjazd już oddany

W ostatnich dniach zakończono przebudowę wjazdu do Zamku Książ. Ulica Wrocławska została rozbudowana o dwa pasy: włączenia i wyłączenia o szerokości 3,5 m/w ulicę Piastów Śląskich. Łączna długość przebudowy sięka ok. 370 metrów.  Ile wyniosła łączna kwota działania? Czy teraz mieszkańcy mogą jechać w pełni bezpiecznie? Co czeka odwiedzających w roku 2021?

Jest estetycznie i przede wszystkim bezpiecznie

W trakcie przebudowy dodatkowo wyniesiono wyspę, która kierowała ruch wjazdowy. Zrobiono to w celu wyeliminowania lewoskrętu, co spowodowało wymuszenie prawoskrętu z ulicy Piastów Śląskich w ulicę Wrocławską. Zadanie sfinansowała w 100% Gmina Wałbrzych. Wartość przebudowy wyniosła ok. 1 060 000 złotych. Prezydent miasta Wałbrzych poinformował, że budowa odbyła się bez żadnego dofinansowania. Gmina Wałbrzych uzbierała ponad milion złotych we własnym budżecie. Aby rozpocząć budowę, trzeba było dostać pozwolnenie na wycinek drzew. W związku z tym, że jest to droga krajowa, wszystkie ustalenie odbyły się na drodze z Urzędem Wojewódzkim. 

Koniec z niebezpiecznymi sytuacjami

Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej podał powód, który zdecydował o rozpoczęciu przebudowy wjazdu do Zamku Książ. Powiedział o momentach, podczas których dochodziło do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Kierowcy potrafili w trakcie jazdy osiągać prędkość 100 km/h. Do tej budowy Rada Miasta przygotowywała się od dobrych kilku lat. W końcu po ustaleniach z Urzędem Wojewódzkim można było rozpocząć projekt. Teraz mieszkańcy Wałbrzycha mogą cieszyć się bezpiecznym, ale również estetycznym wjazdem.  

”Witacz” na wjeździe do Zamku Książ

W roku 2021 na przebudowanym wjeździe ma powstać informacja o Zamku Książ. Drugi parking to tego zabytku znajduje się tuż przy drugim zjeździe, co gwarantuje lepszą dostępność do Zamku. Prezes Zamku Książ, Anna Żabska poinformowała o planie montażu pylonu informacyjnego, który będzie stanowił tzw. “witacz” dla wszystkich odwiedzających Zamek Książ.